Amasya – Taşova yerel eylem grubu derneğinin geçtiğimiz günlerde düzenlediği bizimde katıldığımız çalıştayın devamı niteliği taşıyan, leader yaklaşımı kapsamında ulusal kırsal ağ oluşturma amacı ile karadeniz bölgesinde faaliyet yürüten yerel eylem grupları ile yıllık uygulama planı hazırlık çalıştayımız Asarcık’ta gerçekleştirdik.

Toplantıya Kastamonu ARAÇ YEG , Amasya Gümüşhacıköy YEG , Taşova YEG , Ordu’dan Aybastı YEG , Samsun’dan On Dokuz Mayıs YEG, Salıpazarı YEG, Ayvacık YEG temsilcileri Taşova Belediye Başkan Yrd. Kadir Aydoğan katıldı.

Asarcık’ı temsilen toplantıya Belediye Başkan Yrd. Şenel Kığılcım , Dernek Başkan Yrd. Mustafa Onat YEG müdürü ve uzmanı , yönetim kurulu üyelerimiz katıldı.

14.00 ‘da başlayan çalıştayımızda yöresel ve geleneksel ürünlerin ortak pazarlanması ve dijital pazarlara sunulması , ortak turizm rotalarının oluşturulması, festivaller düzenlenmesi ve dezavantajlı grupların Karadeniz’in illerinin tanıtılması amacıyla gezilerin düzenlenmesi gibi konuların üzerinde duruldu.

İlçemizde faaliyet gösteren kadın derneğimizin üyelerinin hazırladığı yöresel lezzetlerimizden olan kaz tiriti , erik hoşafı , turşu ve çeşitli ikramlarımızın ardından faaliyet alanımızda kurulan ASÜDER (Asarcık Üreten Kadınlar Derneği) ve Yöresel Ürün Pazarımızın ziyareti ile programımız son buldu