PEKMEZ VE MARMELAT YAPIMI EĞİTİMİMİZ SONA ERDİ
Asarcık’ta üretimi yapılan şeker pancarı pekmezi ve marmelat yapımında ekiminden pazarlamasına kadar olan tüm sürecin anlatıldığı bir eğitim düzenledi.

Eğitici olarak Havza İlk Kıvılcım Kadın Üretim Kooperatifi kurucu üyeleri Aysel KALPAK ve Lütfi KALPAK’ ın katıldığı eğitim; Musa ağa, Yayla, Gökgöl Mahallelerinde ve son olarak ilçe merkezinde bulunan Asarcık Üreten Kadınlar Derneği olmak üzere 4 farklı yerde gerçekleştirildi.

Kadınlara; şekerpancarının ekim aşamasından hasatına kadar olan süreçlerin yanı sıra pekmez yapımı aşamasında dikkat edilecek konular ayrıntılı bir şekilde ele alındı.

Üretici kadınların sorunları, doğru bildikleri yanlışlardan bahsedildi ve çözümleri hakkında bilgiler verildi.

Havza da Pekmez Üreticisi olan eğitimciler tarafından kadınlara tecrübe aktarımı yapılarak ürettikleri ürünlere nasıl katma değer kazandırabilecekleri konusunda bilgiler verildi.

Hali hazırda kendi imkanları ile üretim yapan Asarcık’lı kadınlardan bir çoğu seneye pekmez yapımını daha kapsamlı bir üretim haline getirmek ve maddi olarak daha iyi imkanlara sahip olmak istediklerini söylediler .

Eğitimizde 100 ü aşkın kadına ulaşarak eğitimlerimizin devam edeceğini ve tüm mahalleleri bu eğitim süreçlerine dahil etmeye çaba gösterecegimizi bildirdik.
ASYEG Yönetimi olarak üreticimilerize bol kazançlı üretimler temenni ederiz.

Your Content Goes Here